  • TAJC155K035SNJ
TAJC155K035SNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJC155K035SNJ
HK JDW NO:
66-TAJC155K035SNJ
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
TAJC155K035SNJ
Description:
1.5μF ±10% 4.5Ohm 2-Termination Polar Tantalum 0.0005mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TAJC155K035SNJ
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm