  • TAJB106M025RNJ
TAJB106M025RNJ
advertisement
Manufacturer No:
TAJB106M025RNJ
HK JDW NO:
66-TAJB106M025RNJ
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
TAJB106M025RNJ
Purchasing and Inquiry
TAJB106M025RNJ Overview
TAJB106M025RNJ Features
a leakage current of 2.5μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
TAJB106M025RNJ Applications
There are a lot of AVX Corporation TAJB106M025RNJ applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Computer
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Consumer
  • Automotive ECU
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
TAJB106M025RNJ
    21 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric), 1210
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    15.989131mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TAJ
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm