  • TAH20P510RJE
TAH20P510RJE
advertisement
Manufacturer No:
TAH20P510RJE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TAH20P510RJE
Package:
TO-220-2
Datasheet:
TAH20P510RJE
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 510Ohm, Thick Film,
Quantity:
In Stock : 17
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TAH20P510RJE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    TAH
  • Size / Dimension
    0.410Lx0.125W 10.41mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Feature
    Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    510Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    RATED POWER DISSIPATED USING HEATSINK
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    20W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Terminal Pitch
    5.34mm
  • Construction
    Encapsulated
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    5.34mm
  • Lead Spacing
    5.08mm
  • Lead Diameter
    1.4 mm
  • Height
    16.51mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.52mm
  • Thickness
    3.44mm