  • T58MM226M6R3C0300
T58MM226M6R3C0300
advertisement
Manufacturer No:
T58MM226M6R3C0300
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T58MM226M6R3C0300
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
T58MM226M6R3C0300
Purchasing and Inquiry
T58MM226M6R3C0300 Overview
For high efficiency, you should maintain the 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).A 22μF capacitance is used to operate it.As a result, the voltage - rated DC of 6.3V is used to ensure its reliability.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.Operating at [0.035 0.90mm°C]°C seated height makes it stable.
T58MM226M6R3C0300 Features
a 300mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T58MM226M6R3C0300 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T58MM226M6R3C0300 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Tablets
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T58MM226M6R3C0300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    vPolyTan™ T58
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Manufacturer Size Code
    MM
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.90mm
  • Length
    1.6002mm