  • T55V157M6R3C0018
T55V157M6R3C0018
advertisement
Manufacturer No:
T55V157M6R3C0018
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55V157M6R3C0018
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55V157M6R3C0018
Purchasing and Inquiry
T55V157M6R3C0018 Overview
For high efficiency, you should maintain the 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 150μF governs its operation.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.Its maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
T55V157M6R3C0018 Features
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55V157M6R3C0018 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55V157M6R3C0018 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55V157M6R3C0018
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm