  • T551B147K006AT4251
T551B147K006AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T551B147K006AT4251
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T551B147K006AT4251
Package:
Axial, Can
Purchasing and Inquiry
T551B147K006AT4251 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 120mOhm @ 100kHz.Capacitance is 140μF when it operates.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 6.3V.
T551B147K006AT4251 Features
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 140μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T551B147K006AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T551B147K006AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T551B147K006AT4251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    T551
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    140μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C