  • T550B107M060AT0100
T550B107M060AT0100
advertisement
Manufacturer No:
T550B107M060AT0100
HK JDW NO:
417-T550B107M060AT0100
Purchasing and Inquiry
T550B107M060AT0100 Overview
A high standard of efficiency requires a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 100μF governs its operation.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.The voltage - Rated of 60V allows for high efficiency.
T550B107M060AT0100 Features
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 60V
T550B107M060AT0100 Applications
There are a lot of KEMET T550B107M060AT0100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B107M060AT0100
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C