  • T540D687M003DH8605
T540D687M003DH8605
advertisement
Manufacturer No:
T540D687M003DH8605
HK JDW NO:
417-T540D687M003DH8605
Purchasing and Inquiry
T540D687M003DH8605 Overview
A high standard of efficiency requires a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 680μF, so it operates with no capacitance.There is a voltage rating of -55°C~125°Cv - Rated AC.This voltage - Rated at 3V - allows the device to be highly efficient.Its maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D687M003DH8605 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540D687M003DH8605 Applications
There are a lot of KEMET T540D687M003DH8605 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D687M003DH8605
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm