  • T540D337K003CH87057280
T540D337K003CH87057280
advertisement
Manufacturer No:
T540D337K003CH87057280
HK JDW NO:
417-T540D337K003CH87057280
Purchasing and Inquiry
T540D337K003CH87057280 Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 40mOhm @ 100kHz.This device operates with a capacitance of 330μF.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 3V.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T540D337K003CH87057280 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 330μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 3V
T540D337K003CH87057280 Applications
There are a lot of KEMET T540D337K003CH87057280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D337K003CH87057280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm