  • T540D227M006DH8505WAFL
T540D227M006DH8505WAFL
advertisement
Manufacturer No:
T540D227M006DH8505WAFL
HK JDW NO:
417-T540D227M006DH8505WAFL
Purchasing and Inquiry
T540D227M006DH8505WAFL Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.Voltage is rated at 6.3V which allows for high efficiency.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T540D227M006DH8505WAFL Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D227M006DH8505WAFL Applications
There are a lot of KEMET T540D227M006DH8505WAFL applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D227M006DH8505WAFL
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm