  • T540D227M006CH86057280
T540D227M006CH86057280
advertisement
Manufacturer No:
T540D227M006CH86057280
HK JDW NO:
417-T540D227M006CH86057280
Purchasing and Inquiry
T540D227M006CH86057280 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 40mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF when it operates.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.High efficiency is achieved with a voltage rating of 6.3V.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T540D227M006CH86057280 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T540D227M006CH86057280 Applications
There are a lot of KEMET T540D227M006CH86057280 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T540D227M006CH86057280
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm