  • T530X477M006ASE006
T530X477M006ASE006
advertisement
Manufacturer No:
T530X477M006ASE006
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T530X477M006ASE006
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T530X477M006ASE006 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 6700mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 6mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 0.296mA is supported.Capacitance 470μF governs its operation.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.Having a maximum height seated of 0.169 4.30mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T530X477M006ASE006 Features
6700mA ripple current
a 6mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.296mA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
T530X477M006ASE006 Applications
There are a lot of KEMET T530X477M006ASE006 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Notebook
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T530X477M006ASE006
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    KO-CAP® T530
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.296mA
  • Ripple Current
    6700mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm