  • T523H107M035APE070
T523H107M035APE070
advertisement
Manufacturer No:
T523H107M035APE070
HK JDW NO:
417-T523H107M035APE070
Package:
2924 (7360 Metric)
Purchasing and Inquiry
T523H107M035APE070 Overview
For high efficiency, you should maintain the 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 100μF capacitance, it operates.There is a voltage of -55°C~85°C on the AC rated power supply.High efficiency is enabled by the voltage rating of 35V.Its maximum height seated of 0.079 2.00mm°C enables stable operation.
T523H107M035APE070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~85°C
the voltage rating of 35V
T523H107M035APE070 Applications
There are a lot of KEMET T523H107M035APE070 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T523H107M035APE070
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    2924 (7360 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    KO-CAP® T523
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.236W 7.30mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Manufacturer Size Code
    H
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm