  • T520V157M006ATE018
T520V157M006ATE018
advertisement
Manufacturer No:
T520V157M006ATE018
HK JDW NO:
417-T520V157M006ATE018
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V157M006ATE018 Overview
There is 800mA ripple current measured in the part.A high standard of efficiency requires a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 0.0945mA.It operates with the capacitance of 150μF.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.The product has a maximum height seated of 0.075 1.90mm°C which makes it stable to operate.
T520V157M006ATE018 Features
800mA ripple current
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0945mA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V157M006ATE018 Applications
There are a lot of KEMET T520V157M006ATE018 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V157M006ATE018
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Ripple Current
    800mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm