  • T510X226K035ATE100
T510X226K035ATE100
advertisement
Manufacturer No:
T510X226K035ATE100
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T510X226K035ATE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T510X226K035ATE100 Overview
The capacitor's ripple current is set to 1479mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.This capacitor has a leakage current of 0.0077mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T510X226K035ATE100 Features
1479mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0077mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T510X226K035ATE100 Applications
There are a lot of KEMET T510X226K035ATE100 applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Industrial
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics,
  • Computer
Step5Bar-code shipping tag
T510X226K035ATE100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T510
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0077mA
  • Ripple Current
    1479mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm