  • T498C106K020ATE1K1
T498C106K020ATE1K1
advertisement
Manufacturer No:
T498C106K020ATE1K1
HK JDW NO:
417-T498C106K020ATE1K1
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 10% 150°C-Max -55°C-Min 1.1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA
Step5Bar-code shipping tag
T498C106K020ATE1K1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    284mA
  • Tan Delta
    0.02
  • Dissipation Factor
    2 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm