  • T496D227M004ATE700
T496D227M004ATE700
advertisement
Manufacturer No:
T496D227M004ATE700
HK JDW NO:
417-T496D227M004ATE700
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
220μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0088mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T496D227M004ATE700
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0088mA
  • Ripple Current
    185.2mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    3.1mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm