  • T495T107M2R5ATE3K0
T495T107M2R5ATE3K0
advertisement
Manufacturer No:
T495T107M2R5ATE3K0
HK JDW NO:
417-T495T107M2R5ATE3K0
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0025mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T495T107M2R5ATE3K0
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2.5V
  • Size Code
    1411
  • Leakage Current
    0.0025mA
  • Ripple Current
    138mA
  • Tan Delta
    0.24
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.5mm