  • T495D227K006ASE100
T495D227K006ASE100
advertisement
Manufacturer No:
T495D227K006ASE100
HK JDW NO:
417-T495D227K006ASE100
Package:
Datasheet:
Description:
220μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0139mA
Step5Bar-code shipping tag
T495D227K006ASE100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.0139mA
  • Ripple Current
    1102mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm