  • T495A105M020ZTE3K0
T495A105M020ZTE3K0
advertisement
Manufacturer No:
T495A105M020ZTE3K0
HK JDW NO:
417-T495A105M020ZTE3K0
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
1μF ±20% 3Ohm @ 100kHz 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495A105M020ZTE3K0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm