  • T494B106K004AT
T494B106K004AT
advertisement
Manufacturer No:
T494B106K004AT
HK JDW NO:
417-T494B106K004AT
Package:
Datasheet:
T494B106K004AT
Description:
10μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T494B106K004AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
    1411
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Ripple Current
    266mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    2.1mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm