  • T493X476K025CK6420
T493X476K025CK6420
advertisement
Manufacturer No:
T493X476K025CK6420
HK JDW NO:
417-T493X476K025CK6420
Package:
Datasheet:
Description:
47μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T493X476K025CK6420
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    11.8μA
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    6mm