  • T491X337K006AH
T491X337K006AH
advertisement
Manufacturer No:
T491X337K006AH
HK JDW NO:
417-T491X337K006AH
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
330μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 400mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Molded
Quantity:
In Stock : 15131
Step5Bar-code shipping tag
T491X337K006AH
  • Package / Case
    Molded
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    400mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    256.8mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Current - Leakage
    19.8μA
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm