  • T491B476M004ZT
T491B476M004ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491B476M004ZT
HK JDW NO:
417-T491B476M004ZT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
Description:
47μF ±20% 2.3Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0019mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491B476M004ZT
    Select All
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Depth
    2.8mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.3Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Leakage Current
    0.0019mA
  • Ripple Current
    151mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm