  • T491B335K025AT
T491B335K025AT
advertisement
Manufacturer No:
T491B335K025AT
HK JDW NO:
417-T491B335K025AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T491B335K025AT
Purchasing and Inquiry
T491B335K025AT Overview
There is a ripple current of 156mA set on the capacitor.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3.5Ohm as their resistance.There is a leakage current of 800nA in this capacitor.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T491B335K025AT Features
156mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T491B335K025AT Applications
There are a lot of KEMET T491B335K025AT applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • General purpose
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T491B335K025AT
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    156mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm