  • T491A104K035ZT
T491A104K035ZT
advertisement
Manufacturer No:
T491A104K035ZT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T491A104K035ZT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T491A104K035ZT
Description:
0.1μF ±10% 20Ohm 2-Termination Polar Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T491A104K035ZT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material
    PVC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T491
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm