  • T429X156K035DC4252
T429X156K035DC4252
advertisement
Manufacturer No:
T429X156K035DC4252
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T429X156K035DC4252
Package:
X
Datasheet:
Description:
15μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 190mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0053mA Tape & Reel X
Step5Bar-code shipping tag
T429X156K035DC4252
  • Package / Case
    X
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    5.41mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-55365
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    190mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Size Code
    2824
  • Leakage Current
    0.0053mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    2.74mm
  • Length
    6.93mm