  • T396A105M025AS
T396A105M025AS
advertisement
Manufacturer No:
T396A105M025AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T396A105M025AS
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Bulk Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T396A105M025AS
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Size Code
    2819
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.03
  • ESR
    10000 mΩ
  • Height
    7.9mm
  • Length
    7.1mm
  • Width
    4.8mm