  • T355B125K035ASTR
T355B125K035ASTR
advertisement
Manufacturer No:
T355B125K035ASTR
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T355B125K035ASTR
Package:
Dipped
Datasheet:
Description:
1.2μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Dipped
Step5Bar-code shipping tag
T355B125K035ASTR
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2μF
  • Packing Method
    TR, 12 INCH
  • Lead Pitch
    3.18mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Leakage Current
    0.0005mA
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %