  • T354G475K050AT
T354G475K050AT
advertisement
Manufacturer No:
T354G475K050AT
HK JDW NO:
417-T354G475K050AT
Datasheet:
T354G475K050AT
Purchasing and Inquiry
T354G475K050AT Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2.5Ohm.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 5 %.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.05.
T354G475K050AT Features
the dissipation factor is 5 %
its tan delta is 0.05
T354G475K050AT Applications
There are a lot of KEMET T354G475K050AT applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Industrial
  • Computer
  • Avionics,
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T354G475K050AT
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Tan Delta
    0.05
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Current - Leakage
    1.9μA
  • Height
    11.4mm
  • Length
    11.4mm