  • T340C396J010AS
T340C396J010AS
advertisement
Manufacturer No:
T340C396J010AS
HK JDW NO:
417-T340C396J010AS
Package:
Molded
Datasheet:
T340C396J010AS
Description:
39μF 5% 85°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340C396J010AS
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    5μA
  • Height
    4.3mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.3mm