  • T340C226K010AT
T340C226K010AT
advertisement
Manufacturer No:
T340C226K010AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T340C226K010AT
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
22μF 10% 85°C-Max -55°C-Min 2.7Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340C226K010AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    3μA
  • Height
    4.3mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.3mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Lead Pitch
    5mm