  • T340B106J016AS
T340B106J016AS
advertisement
Manufacturer No:
T340B106J016AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T340B106J016AS
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
10μF 5% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.003mA Bulk Molded
Step5Bar-code shipping tag
T340B106J016AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Tan Delta
    0.06
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%