  • T212B475K050SS
T212B475K050SS
advertisement
Manufacturer No:
T212B475K050SS
HK JDW NO:
417-T212B475K050SS
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.5Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Metal
Step5Bar-code shipping tag
T212B475K050SS
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
    2
  • Termination
    Axial
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    BULK
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Ripple Current
    200mA
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Current - Leakage
    1.7μA
  • Diameter
    4.45mm
  • Length
    12.04mm