  • T10P25NR-F
T10P25NR-F
advertisement
Manufacturer No:
T10P25NR-F
HK JDW NO:
192-T10P25NR-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
T10P25NR-F
Description:
T 0.25μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Threaded, Male 1kV-DC Paper, Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
T10P25NR-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Paper, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    T
  • Size / Dimension
    2.160Lx1.310W 54.86mmx33.27mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Male
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.25μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height Seated (Max)
    2.190 55.63mm
  • Length
    54.864mm