  • SZNZ9F6V2ST5G
SZNZ9F6V2ST5G
advertisement
Manufacturer No:
SZNZ9F6V2ST5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZNZ9F6V2ST5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
SZNZ9F6V2ST5G
Purchasing and Inquiry
SZNZ9F6V2ST5G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 1μA @ 3V is required.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.Zener single diode reaches 900mV @ 10mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
SZNZ9F6V2ST5G Features
reverse leakage current of 1μA @ 3V
1μA @ 3V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
SZNZ9F6V2ST5G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZNZ9F6V2ST5G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZNZ9F6V2ST5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    60Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    60Ohm
  • Reference Voltage
    6.2V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V
  • Zener Voltage
    6.2V
  • Working Test Current
    5mA