  • SZMM5Z47VT1G
SZMM5Z47VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z47VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z47VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z47VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z47VT1G Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 50nA @ 32.9V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Zeners have a zener current of 2mA, so their design is highly flexible.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 50nA.
SZMM5Z47VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 32.9V
50nA @ 32.9V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
the zener current of 2mA
SZMM5Z47VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z47VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z47VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6.4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Impedance
    170Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 32.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    170Ohm
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    47V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Zener Current
    2mA
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm