  • SZMM5Z16VT1G
SZMM5Z16VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z16VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z16VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z16VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z16VT1G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 11.2V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.A maximum reverse leakage current of 50nA is observed.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 16V.This value reaches 900mV @ 10mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
SZMM5Z16VT1G Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZMM5Z16VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z16VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z16VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    MM5Z16
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    40Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Zener Voltage
    16.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
  • Height
    500μm
  • Length
    1.3mm