  • SZMM5Z13VT1G
SZMM5Z13VT1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM5Z13VT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-SZMM5Z13VT1G
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
SZMM5Z13VT1G
Purchasing and Inquiry
SZMM5Z13VT1G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 100nA @ 8V is required.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage currents can reach 100nA.Zeners have a zener current of 100nA, so their design is highly flexible.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 900mV @ 10mA.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 100nA.
SZMM5Z13VT1G Features
reverse leakage current of 100nA @ 8V
100nA @ 8V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 100nA
the zener current of 100nA
SZMM5Z13VT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM5Z13VT1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM5Z13VT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6.4%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    13V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    13.25V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • ESD Protection
  • Zener Current
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm