  • SZMM3Z3V6T1G
SZMM3Z3V6T1G
advertisement
Manufacturer No:
SZMM3Z3V6T1G
HK JDW NO:
598-SZMM3Z3V6T1G
Datasheet:
SZMM3Z3V6T1G
Purchasing and Inquiry
SZMM3Z3V6T1G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5.6%).5μA is the maximum reverse leakage current.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 900mV @ 10mA V.
SZMM3Z3V6T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
SZMM3Z3V6T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZMM3Z3V6T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZMM3Z3V6T1G
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Base Part Number
    MM3Z3V6
  • Impedance
    90Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    90Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Zener Voltage
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.6%