  • SZBZX84C16ET3G
SZBZX84C16ET3G
advertisement
Manufacturer No:
SZBZX84C16ET3G
HK JDW NO:
598-SZBZX84C16ET3G
Datasheet:
SZBZX84C16ET3G
Purchasing and Inquiry
SZBZX84C16ET3G Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 50nA @ 11.2V.Reverse leakage currents can reach 50nA.900mV @ 10mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
SZBZX84C16ET3G Features
reverse leakage current of 50nA @ 11.2V
50nA @ 11.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
SZBZX84C16ET3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor SZBZX84C16ET3G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
SZBZX84C16ET3G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Tolerance
    ±6%
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Base Part Number
    BZX84C16
  • Impedance
    40Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 11.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Impedance-Max
    40Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tolerance
    6%
  • Height
    1.01mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm