  • SXR821M016ST
SXR821M016ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR821M016ST
HK JDW NO:
192-SXR821M016ST
Datasheet:
SXR821M016ST
Description:
SXR 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 618mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR821M016ST
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    618mA
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    618mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.03A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm