  • SXR472M6R3ST
SXR472M6R3ST
advertisement
Manufacturer No:
SXR472M6R3ST
HK JDW NO:
192-SXR472M6R3ST
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SXR472M6R3ST
Description:
SXR 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 796.5mA 0.472Dia 12.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
SXR472M6R3ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SXR
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.472Dia 12.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2961mA
  • Ripple Current
    796.5mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.062A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.77A @ 100kHz
  • Diameter
    12mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • Length
    35mm