  • SUM50N06-16L-E3
SUM50N06-16L-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUM50N06-16L-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SUM50N06-16L-E3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SUM50N06-16L-E3
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Cut Tape (CT) 16mOhm @ 20A, 10V 1325pF @ 25V 40nC @ 10V 60V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SUM50N06-16L-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263 (D2Pak)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TrenchFET®
  • Published
    2007
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    16mOhm
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    3.7W Ta 93W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1325pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    40nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Fall Time (Typ)
    7 ns
  • Turn-Off Delay Time
    25 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Threshold Voltage
    2V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Input Capacitance
    1.325nF
  • Drain to Source Resistance
    16mOhm
  • Rds On Max
    16 mΩ