  • STPS2L60AY
STPS2L60AY
advertisement
Manufacturer No:
STPS2L60AY
HK JDW NO:
761-STPS2L60AY
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
STPS2L60AY
Step5Bar-code shipping tag
STPS2L60AY
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Q Automotive
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS2L60
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 60V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    600mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    75A
  • Application
    POWER
  • Max Reverse Voltage (DC)
    60V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Peak Reverse Current
    100μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    60V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A