  • STL75NH3LL
STL75NH3LL
advertisement
Manufacturer No:
STL75NH3LL
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STL75NH3LL
Package:
8-PowerVDFN
Datasheet:
STL75NH3LL
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 5.7m Ω @ 10A, 10V ±16V 1810pF @ 25V 24nC @ 4.5V 8-PowerVDFN
Quantity:
In Stock : 19621
Step5Bar-code shipping tag
STL75NH3LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    5.7mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    LOW THRESHOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STL75
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N5
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    60W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.7m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1810pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    24nC @ 4.5V
  • Rise Time
    65ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • Threshold Voltage
    1V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    20A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Dual Supply Voltage
    30V
  • Nominal Vgs
    1 V
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerVDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ