  • STGWT20H65FB
STGWT20H65FB
advertisement
Manufacturer No:
STGWT20H65FB
HK JDW NO:
761-STGWT20H65FB
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
STGWT20H65FB
Step5Bar-code shipping tag
STGWT20H65FB
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.756003g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    168W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STGWT20
    Standard
  • Power - Max
    168W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    650V
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.55V
  • Test Condition
    400V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    120nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    30ns/139ns
  • Switching Energy
    77μJ (on), 170μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7V