  • STD50NH02L-1
STD50NH02L-1
advertisement
Manufacturer No:
STD50NH02L-1
HK JDW NO:
761-STD50NH02L-1
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
STD50NH02L-1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 10.5m Ω @ 25A, 10V ±20V 1400pF @ 25V 24nC @ 10V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 4140
Step5Bar-code shipping tag
STD50NH02L-1
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ III
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Additional Feature
    LOW THRESHOLD
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
  • Current Rating
    50A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STD50N
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10.5m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.8V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    50A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    24nC @ 10V
  • Rise Time
    130ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    50A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0105Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    200A