  • STD150NH02LT4
STD150NH02LT4
advertisement
Manufacturer No:
STD150NH02LT4
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STD150NH02LT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
STD150NH02LT4
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 3.5m Ω @ 75A, 10V ±20V 4450pF @ 15V 93nC @ 10V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 156557
Step5Bar-code shipping tag
STD150NH02LT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    3.5mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW THRESHOLD
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    150A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STD15
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    125W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    125W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.5m Ω @ 75A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.8V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4450pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    150A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    93nC @ 10V
  • Rise Time
    224ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    40 ns
  • Turn-Off Delay Time
    69 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    150A
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    24V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    600A