  • ST2-L2-DC12V-F
ST2-L2-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
ST2-L2-DC12V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ST2-L2-DC12V-F
Package:
Datasheet:
ST2-L2-DC12V-F
Description:
General Purpose Relays 12VDC 2 Form A 8A 380VAC 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ST2-L2-DC12V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Operating Temperature
    -40°C~60°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • Series
    ST
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    14mm
  • Current Rating
    8A
  • Reference Standard
    CSA; SEV; UL; VDE
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Physical Dimension
    31mm x 14mm x 11.3mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    8A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    8A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Contact Form
    DPST-NO (2 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    8A
  • Coil Resistance
    640Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    380VAC 250VDC -Max
  • Coil Current
    18.8mA
  • Release Time
    10 ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    240mW
  • Coil Power
    240mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1200 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    3750 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    150W@250VDC
  • Height
    11mm
  • Length
    31mm